ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE! Zadzwoń do nas między 8:30 a 16:00. Chętnie pomożemy! --> 22 350 62 61
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Artykuł

Dodatki eleganckiego mężczyzny




Spis treści:

  1. Krawat
  2. Mucha
  3. Butonierka/Poszetka
  4. Spinki do mankietów i krawatów
  5. Pasek do spodni

 

Wszelkiego rodzaju dodatki stanowią swoistą męską biżuterię. Zaliczamy do nich: krawaty, muchy, spinki do mankietów, paski, zegarki, itd. Bardziej niż o ich wyrazistość, powinniśmy troszczyć się o jakość ich wykonania tak, aby służyły nam jak najdłużej. Na szczęście moda męska zmienia się rzadziej, niż damska, dlatego dodatki z ubiegłorocznej kolekcji nie będą nigdy w złym guście. Mogą oznaczać dżentelmena pozostającego krok za modą, byleby tylko były w dobrym guście, skromne i dobrane adekwatnie do miejsca i okazji.

Krawat [Wróć]

Niezbędnym dodatkiem do koszuli wizytowej jest krawat, który niejednokrotnie stanowi element wyrażający osobowość i charakter mężczyzny. Jest dodatkiem ponadczasowym, nieprzemijającym bez względu na różne trendy i zmiany w świecie mody. Oczywiście każdy sezon niesie ze sobą zmiany we wzorach, kolorach i krojach krawatów, moda jednak często do nas wraca. Warto więc zainwestować w kilka dobrych jakościowo krawatów, gdyż będzie to inwestycja na długie lata.

Materiałem idealnym dla krawata jest jedwab. Charakteryzuje się on wytrzymałością, miękkością oraz odpornością na zagniecenia. Taki krawat będzie się idealnie układał. Wymaga jednak dużej dbałości i ostrożności w użytkowaniu, ponieważ powstałe zabrudzenia są zwykle nieusuwalne. Dużą popularnością cieszą się krawaty ze sztucznych materiałów. Ich największą zaletą jest niższa cena i większa wygoda w użytkowaniu. Do sportowej koszuli lub tweedowej marynarki idealnie pasują krawaty wełniane.

Krawaty Jedwabne w Sklepie JegoSzafa.pl

Krawaty typu Knit w Sklepie JegoSzafa.pl

Krawaty z Microfibry w Sklepie JegoSzafa.pl

 

Jak zawiązać krawat?

Wielu mężczyznom wiązanie krawata sprawia kłopot. Jest to umiejętność, której trzeba się nauczyć. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych węzłów z ich krótkim omówieniem.






10 reguł wiązania krawata

1. Pierwsze wiązanie należy mocno przytrzymać, ponieważ tworzy ono rusztowanie węzła.

2. Kolejne wiązania powinny być raczej luźne, dopiero ostatnie należy mocno zacisnąć.

3. Szeroki koniec krawata należy wkładać do pętli powoli i równomiernie, najlepiej krok po kroku, nigdy nie robić tego jednym pociągnięciem ręki.

4. Zawiązany węzeł formujemy z wyczuciem, by zbyt mocno go nie zaciskać.

5. Podciągając węzeł do kołnierzyka, jedną ręką chwytamy wąski koniec krawata, drugą - ostrożnie przesuwamy węzeł do góry.

6. Przed całkowitym zaciśnięciem węzła należy zapiąć guzik kołnierzyka koszuli.

7. Oba końce prawidłowo zawiązanego krawata mają taką samą długość.

8. Po zawiązaniu węzła wąski koniec krawata wsuwamy do szlufki znajdującej się na spodniej stronie szerszego końca krawata.

9. Węzeł krawata powinien całkowicie przykrywać zapięcie kołnierzyka.

10. Do wypróbowania sposobu wiązania nie używajmy najlepszego krawata jaki posiadamy. Do ćwiczeń nadaje się raczej znoszony egzemplarz.

Deseń krawata

Istotnym czynnikiem decydującym o rodzaju i charakterze krawata, jest jego deseń. Można wyróżnić następujące rodzaje:

  • jednokolorowy (gładki, z fakturą)

  • w prążki/paski (ukośne, pionowe, poziome)

  • w groszki

  • wieczorowy, okazjonalny (połyskujący, z brokatem, srebrna i złotą nitką, itp.)

  • w geometryczne wzory (romby, krata, itp.)

  • w drobny rzucik (pojedyncze, ciasno zestawione motywy)

  • z motywem roślinnym, oraz wzory tureckie.




Szerokość i długość krawata

Najważniejszym elementem kroju krawata jest tzw. szeroki czub. Jest to najszersze miejsce krawata znajdujące się u podstawy trójkątnego zakończenia krawata. To ten element decyduje o kroju krawata, a więc również o jego możliwym zastosowaniu w stosunku do innych elementów stroju i okazji. Klasyczny szeroki krawat w najszerszej części ma ok. 10 cm, najbardziej popularne krawaty mają ok. 7 cm, ale w ostatnim czasie popularne są krawaty wąskie, tzw. Śledzie, o szerokości ok. 4-5 cm. Wąskie krawaty wybierane są najczęściej przez młodych mężczyzn, jako podkreślenie ich awangardowego stylu. Dobrze komponują się ze sportowymi marynarkami.




Prawidłowo zawiązany krawat ma ściśle określoną długość. Jego koniec nie może być niżej niż górna krawędź sprzączki od paska. Odległość między czubkiem krawata a paskiem nie powinna być większa niż 2 cm. Jeśli jesteś bardzo wysokim mężczyzną, musisz kupić dłuższy krawat, żeby po zawiązaniu miał odpowiednią długość.

Dobieranie krawata

Najbardziej bezpieczny w zestawieniu z koszulą jest krawat jednokolorowy. To zestawienie jest zawsze na czasie i właściwe na różne okazje. Krawat powinien być zawsze o ton ciemniejszy od koszuli. Jeżeli łączymy gładki krawat z koszulą w prążki, to kolor krawata powinien nawiązywać do koloru jednego z prążków w koszuli. I odwrotnie, jeżeli zestaw składa się z gładkiej, jednokolorowej koszuli i krawata w paski lub inne wzory, to krawat powinien zawierać w sobie kolor koszuli do której jest dobierany.

Jeśli nie chcesz wzbudzić kontrowersji, wybierz klasyczny szeroki krawat w jednym kolorze. Wybierając się na spotkanie biznesowe postaw na klasyczny krawat w ciemnym odcieniu, połącz go z ciemnym garniturem i jasną koszulą. Również na rodzinną kolację wybierz klasyczne zestawienie kolorystyczne. Wybierając się na randkę, bądź spotkanie z przyjaciółmi możesz poeksperymentować ubierając modne, żywe kolory i krzykliwe wzory.

Krawat musi być dobrze dobrany nie tylko do koszuli, ale i do całej sylwetki. Mężczyźni wysocy, dobrze zbudowani, powinni zdecydować się na nieco szerszy krawat, o wyrazistym wzorze i wiązać szerszy węzeł. Natomiast szczupłym panom radzimy zapomnieć o istnieniu dużych wzorów i szerokich węzłów, które przytłaczają sylwetkę.


Jest jeszcze jedna, bardzo ważna zasada, o której nie wolno zapomnieć. Trzy kolory – dwa wzory. Trzy części ubioru (garnitur, koszula, krawat) mogą mieć różne kolory, ale tylko dwie części mogą posiadać deseń. Dla przykładu – do garnituru w delikatny prążek możesz dobrać jedynie koszulę lub krawat o podobnym deseniu. Niedopuszczalne jest połączenie wszystkich trzech elementów, które posiadają wzór. Jeśli zakładasz koszulę z bardzo wyraźnym wzorem, dobierz do niej krawat o stonowanym, delikatnym deseniu. I odwrotnie, mając koszulę z delikatną lub gładką fakturą, możesz pokusić się o bardziej odważny krawat. Kolorystyka jednak powinna ze sobą współgrać. Jeśli nie masz pewności, unikaj kontrastowych zestawień.



Jak dbać o krawat?

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad dbania o krawat:

  • najważniejsza z zasad - należy pamiętać, że krawat powinien być wiązany za każdym razem od nowa. Po zdjęciu go z szyi należy go rozwiązać. W innym wypadku tkanina ulegnie bezpowrotnej deformacji;

  • rozwiązany krawat należy delikatnie rozprostować ręką tak, aby nie pozostały na nim zagniecenia. Teraz możemy powiesić krawat np. na wieszaku tak, aby miejsce zagięcia po ponownym zawiązaniu znajdowało się pod kołnierzykiem;

  • krawat powinien być przewożony w specjalnym etui;

  • nie wolno prasować krawatu żelazkiem, dopuszczalne jest jedynie delikatne odparowanie go parą z żelazka. O taką usługę można również pytać w dobrych pralniach;

  • podczas zapinania pasów w samochodzie należy pamiętać o tym, by przełożyć krawat ponad pasem tak, aby zapobiec jego przygnieceniu.



Mucha [Wróć]

Przez lata mucha zarezerwowana była na tzw. wielkie wyjścia i śluby. Dziś moda się zmienia, a mucha jest coraz częściej wybierana przez mężczyzn także do stroju codziennego. Pamiętajmy, że muchę zestawiamy tylko i wyłącznie z koszulą o łamanym kołnierzyku, najlepiej z kryta plisą, dzięki której nie widać guzików. Na mniej oficjalne okazji możesz założyć muchę do koszuli z normalnym kołnierzem, ale pamiętaj, żeby robić to z wyczuciem.

Mucha nie musi kojarzyć się wyłącznie z frakiem i smokingiem. Coraz częściej spotyka się stylizacje będące połączeniem kolorowych koszul, klubowych marynarek, rozpinanych swetrów z oryginalnymi muchami. Jeśli jesteś młodym mężczyzną, zależy Ci na przyciągnięciu uwagi i wzbudzeniu kontrowersji, zrezygnuj z krawata na rzecz muchy. Swoją odwagą z pewnością zabłyśniesz w towarzystwie.




Muchy produkuje się zwykle z tych samych materiałów, jakich używa się do wyrobu krawatów. Najczęściej spotyka się muchy fabrycznie zawiązane, wystarczy je założyć i za pomocą tasiemki zapinanej na guzik lub haftkę, dostosować długość do szyi. Jednak prawdziwa męska mucha to taka, którą musimy samodzielnie zawiązać. Poniżej instrukcja wiązania muchy:


Zasada dobierania muchy do koszuli jest podobna do doboru krawata. Pamiętajmy jednak, że mucha ma podkreślać nasz temperament i charakter, można więc pozwolić sobie na małe szaleństwo.

Przewaga muchy nad krawatem polega na jej funkcjonalności. Jeśli jesteś aktywnym zawodowo mężczyzną i Twoja praca wiąże się z ciągłym ruchem, noszenie krawata może być uciążliwe i niewygodne. Przy rozpiętej marynarce krawat „lata” swobodnie i może wylądować np. w filiżance kawy. Mucha daje nam dużo więcej swobody i z pewnością nie będzie krępować ruchów.

Butonierka/Poszetka [Wróć]

Butonierka to nic innego, jak otwór w klapie marynarki. Jest pozostałością po dawnych marynarkach, które zapinane były aż pod samą szyję. W miarę upływu czasu zaczęto nosić marynarki z modnie rozpiętym guzikiem i opuszczonymi klapami. W kolejnym etapie guzik został całkowicie wyeliminowany, a pozostałą dziurę zaczęto dekorować kwiatami lub miniaturowymi odznaczeniami. W dzisiejszych czasach kwiaty w butonierce to rzadkość. Zaobserwować możemy je jedynie przy okazji ślubów, kiedy to pan młody ma kwiat nawiązujący do bukietu panny młodej. Dekorując butonierkę pamiętajmy, żeby był to pojedynczy, niewielki kwiat – najlepiej biała lub czerwona róża. Oprócz kwiatów, popularne stały się także broszki i wpinki, starannie wykonane znaczki drużyn sportowych, flagi narodowe.




Wpinki w Sklepie JegoSzafa.pl

Bardzo często butonierka mylona jest z poprzeczną, płytką kieszonką po lewej stronie marynarki zwaną brustaszą. Do kieszonki tej wkładamy chusteczkę – tzw. poszetkę. Jest to chusteczka, która służy wyłącznie celom ozdobnym, nie należy wycierać nią nosa ;) Poszetka powinna być wykonana z jedwabiu, może być gładka lub ze wzorem. Musi koniecznie komponować się z całością stroju, ale nie powinna być wykonana z tego samego materiału, co krawat.




Po co nam poszetka? Z kilku ważnych powodów:

  • dodaje elegancji i wyrafinowania;

  • pozwala nadać strojowi bardziej lub mniej oficjalny charakter;

  • ożywia pozostałe części garderoby;

  • zmiana poszetki wystarczy, by ten sam garnitur i koszula wyglądały na nowe i świeżo założone.

Istnieje bardzo wiele sposobów składania poszetki, jednak ostatnim krzykiem mody jest niedbałe ułożenie jej w kieszonce. Pamiętaj, że sposób ułożenia zależy od rangi spotkania i Twojej inwencji twórczej.


Spinki do mankietów i krawatów [Wróć]

Spinki do krawatów i mankietów to element, który nada mężczyźnie eleganckiego charakteru. Jednakże konieczny jest odpowiedni ich dobór, przesada nie jest wskazana, nie mogą „gryźć” się z zegarkiem, czy bransoletą. Muszą także pasować do stroju i okazji. Najczęściej zakładane są na ważne uroczystości, takie jak ślub i wesele. Spinki powinniśmy łączyć z elegancką koszulą i garniturem. Najlepiej prezentują się, jeśli nosimy marynarkę na koszuli, a lekko wystające mankiety pokazują ozdobę. Oczywiście możemy je założyć do koszuli sportowej, ale będzie to niepotrzebny zabieg, gdyż stracą one swój elegancki charakter. Zabronione jest wypruwanie guzików w celu umieszczenia spinek.


Spinki do Mankietów w Sklepie JegoSzafa.pl

Jeśli chcesz zachować powagę eleganckiego, stylowego mężczyzny wybierz spinki skromne o prostym kształcie. Nie powinny się zanadto wyróżniać, a jedynie podkreślić strój. Pamiętaj, by dobrać kolor spinek do innych części garderoby. Jeśli nosisz złotą obrączkę, spinki także powinny być złote. Najlepiej prezentują się spinki w kształcie prostokąta o matowej, nie błyszczącej powierzchni.

Na mniej oficjalne okazje nadają się spinki kolorowe, z naturalnymi kamieniami, błyszczące i o różnych fantazyjnych kształtach. Ich dobór zależy od Twojej pomysłowości, charakteru i odwagi. Jeśli pracujesz w branży samochodowej i wybierasz się na oficjalne spotkanie, możesz pozwolić sobie na spinki w kształcie samochodu. Na wieczorną partyjkę szachów w gronie kolegów, możesz założyć spinki w kształcie pionków do gry. Idąc na koncert – wybierz spinki w kształcie instrumentu muzycznego. Właściwie przedstawiciel każdego zawodu znajdzie kształt zgodny ze swoją profesją lub hobby. Będzie to ciekawe urozmaicenie stroju i przede wszystkim przełamanie utartych konwenansów.


Spinki do Mankietów w Sklepie JegoSzafa.pl

 

Pasek do spodni [Wróć]

Kompletując oficjalny strój często zapominamy o doborze odpowiedniego paska do spodni. Najważniejsze jest to, by posiadał skromną, pozbawioną krzykliwych ozdób klamerkę. Koniecznie musi mieć kolor identyczny, jak kolor butów, które planujemy założyć.


Paski w Sklepie JegoSzafa.pl

Przy stroju weekendowym możemy pozwolić sobie na duże i bardziej krzykliwe klamry. Kolor może celowo kontrastować z innymi częściami garderoby.

Pamiętaj, założenie wizytowego paska do luźnego stroju można wybaczyć, ale całkowicie nie do zaakceptowania jest codzienny, kolorowy pasek w eleganckich spodniach.


Tekst: Natalia Golonka