ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE! Zadzwoń do nas między 8:30 a 16:00. Chętnie pomożemy! --> 22 350 62 61
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Artykuł

Elegancki mężczyzna

Spis treści:
  1. Jak dopasować strój do sylwetki?
  2. Typy męskiej sylwetki
  3. Podstawy męskiej garderoby


"Moda się zmienia, styl pozostaje"

Coco Chanel

Jeszcze nie tak dawno na polskich ulicach wiało nudą, zapanowała szarość, w sklepowych witrynach rządziły pozbawione stylu i kolorów bezkształtne marynarki i płaszcze z ciężkich tkanin. W tym samym czasie mężczyźni na zachodzie zaczęli wydawać coraz więcej pieniędzy na ubrania. Wielcy projektanci mody – Pierre Cardin, Giorgia Armani, Gianni Versace wprowadzali nowe tkaniny, fasony, wzory i kolory. Dziś fenomen mody dotarł także do Polski. Pojawili się zdolni projektanci, powstały wielkie centra handlowe z butikami znanych na całym świecie marek, w których kolekcje zmieniają się co sezon.


Moda zmienia się w bardzo szybkim tempie. Jednego sezonu panują szerokie włoskie kołnierze koszul, a już za chwilę projektanci każą nam nosić małe i wąskie kołnierzyki. Przeciętnemu mężczyźnie łatwo zgubić się w tych modowych przepychankach, panowie łapią się za głowy zadając sobie pytanie – Po co i dla kogo ta moda? Czy to do mnie pasuje? Czy muszę być modny, czy można patrzeć na modę z przymrużeniem oka? Czy modny wygląd poprawi mój wizerunek? Czy modny znaczy to samo, co elegancki?


W literaturze fachowej czytamy: "Moda to nieustająca zmiana. Nowe trendy szybko się starzeją. Zastępują je inne, które za chwilę też będą demode. To co naprawdę jest ważne, to nie moda, a nasz styl. Bo jak powiedziała sławna francuska projektantka Coco Chanel – moda się zmienia, styl pozostaje". Tak więc to nie moda, ale wiedza o nas samych i o tym, co i w jakiej sytuacji powinniśmy nosić, jest istotna. Nie należy naśladować kolegów, aktorów i telewizyjnych gwiazd. Twórzmy własny styl za pomocą świadomości własnej osoby, chęci bycia eleganckim i znajomości podstawowych reguł. Sposób ubierania świadczy o naszej kulturze. Przed zakupem nowych ubrań zastanówmy się, kiedy i w jakiej sytuacji będziemy je nosić. Wybierajmy to, co naprawdę jest nam potrzebne, unikajmy rzeczy, które nie będą do niczego pasowały. Bardzo ważne jest to, by nieustannie poszerzać swoją wiedzę na temat właściwego ubioru. Strój drogi i bardzo wyszukany, ale nie dostosowany do okazji, daje efekt przeciwny do oczekiwanego.


Jak dopasować strój do sylwetki? [Wróć]

Każdy mężczyzna jest inny pod względem urody, charakteru, sposobu bycia, zajmowanej pozycji społecznej, dlatego też każdy powinien wypracować swój własny styl, najbardziej odpowiadający jemu samemu.

Młodzi mężczyźni nastawieni na sukces przeważnie wiedzą, czego chcą. Mają świadomość, że pozytywna ocena ich wizerunku jest jednym z warunków osiągnięcia wyznaczonego celu. Starsi panowie często zapominają o tym, że o swój wygląd należy dbać w każdym wieku. Najczęściej z powodu lenistwa nie chcą rezygnować z utartych, wygodnych przyzwyczajeń.

Na pytanie o rozmiar mężczyźni najczęściej wzruszają ramionami. Tymczasem właściwy rozmiar i dopasowanie ubioru do swojej sylwetki to podstawa dla eleganckiego mężczyzny. Bardzo ważna jest znajomość swojego ciała, jego wad i zalet. Za pomocą właściwie dobranego stroju z łatwością możemy ukryć mankamenty i podkreślić to, co w nas najlepsze. Na przykład za długa marynarka optycznie skraca nogi, ale może jednocześnie wydłużyć tułów.

Na początek proste ćwiczenia dla wszystkich mężczyzn. Stańcie przed lustrem w samej bieliźnie. Rozluźnijcie się, nie wciągajcie brzucha i nie napinajcie klatki piersiowej. Przyjrzyjcie się sobie i obiektywnie oceńcie swój wygląd. Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

  • Czy ramiona są tej samej szerokości, co biodra? Czy może są węższe?

  • Czy korpus w stosunku do całej sylwetki jest krótki, czy długi?

  • Jakiej długości są ręce – krótkie, czy sięgające kolan?

  • Czy nie mam za dużego, wystającego brzucha?

  • Czy mam zarysowaną talię.

  • Jakiego jestem wzrostu?

  • Co najbardziej podoba mi się w swoim ciele i co warto podkreślić?

  • Co nie podoba mi się i co chciałbym ukryć?

Bez względu na wynik ćwiczenia, nie należy się załamywać, każdy z nas ma jakiej wady. Ważne jest to, by zaakceptować siebie. Pamiętajmy, że ręce i nogi można optycznie wydłużyć lub skrócić, wystający brzuszek można ukryć, a ramiona poszerzyć. Dobrze dobrany strój potrafi zrobić z Ciebie zgrabnego mężczyznę.

Typy męskiej sylwetki [Wróć]


Podobnie, jak w przypadku kobiet, wśród mężczyzn możemy wyróżnić podstawowe typy sylwetki – gruszka, ołówek, jabłko i trójkąt. Spróbuj dopasować się do jednego z nich. Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci wybór garderoby poniżej przedstawiamy ogólną charakterystykę każdego z typów oraz kilka przydatnych porad.


GRUSZKA – sylwetka typu A

Ten typ męskiej sylwetki jest niemal idealny, ale posiada jeden znaczący mankament – brzuch – mniej lub bardziej wystający. Ramiona są węższe w stosunku do szerokości bioder, ale, podobnie jak nogi, są dobrze umięśnione i wysportowane. Największym problemem jest brzuch i to właśnie jego staramy się jak najlepiej ukryć. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście odstawienie coli i chipsów, ale jest jeszcze kilka innych sposobów:

  • Marynarka powinna być zwężana w talii i posiadać lekko poszerzone ramiona ze sztywnymi poduszkami – to pozwoli wysmuklić sylwetkę. Najwygodniejszym fasonem będzie marynarka jednorzędowa z trzema guzikami, przy czym zapinamy tylko środkowy. Pamiętaj, by swobodnie układała się wokół bioder – zbyt obcisła będzie się marszczyć, podwijać do góry i odsłaniać pośladki.

  • Spodnie koniecznie bez mankietów z podwyższona talią. Unikaj biodrówek z płaskim brzuchem i bez zakładek, większa ilość materiału w okolicach bioder pozwoli czuć się wygodniej.

  • Należy postawić na gładkie desenie (zarówno marynarki i koszuli), ponieważ wzory przyciągają wzrok, a chcemy przecież odwrócić uwagę od pewnych miejsc. Jeśli chcesz, by koszula nie była zupełnie gładka, postaw na delikatne prążki - drobne pasy na ciemnym tle to podstawa klasycznej elegancji

  • Jeśli chcesz, by koszula nie była zupełnie gładka, postaw na delikatne prążki - drobne pasy na ciemnym tle to podstawa klasycznej elegancji

  • Mucha zamiast krawata idealnie odciągnie uwagę od wystającego brzucha.



UNIKAJ!

  • dużego kontrastu kolorystycznego między górą i dołem ubrania – jasna koszula i spodnie podzielą Twoją sylwetkę, optycznie skrócą i pozbawią smukłości;

  • rzeczy obcisłych, szczególnie w okolicach brzucha;

  • garnituru w za dużym rozmiarze – nie ukryje on Twojej nadwagi, ale sprawi, że będziesz wyglądał niedbale i mało elegancko;

  • ubrań z cienkiej stuprocentowej bawełny i lnu – bardzo łatwo się gniotą, czym przyciągają uwagę.

OŁÓWEK – sylwetka typu I

Jest to typ sylwetki mężczyzn, którzy borykają się z niedowagą, są wysocy i szczupli. Często nazywani są wiecznymi chłopcami z uwagi na brak charakterystycznej męskiej, umięśnionej budowy ciała. Jedni mężczyźni nie widzą w tym problemu, inni chcą za wszelką cenę dodać sobie paru kilogramów. Przy kształtowaniu takiej sylwetki pomocne mogą być ćwiczenia rozbudowujące mięśnie – regularne odwiedzanie siłowni albo basenu. Korygować swoje kształty można również za pomocą odpowiednio dobranego stroju.

  • Marynarka koniecznie powinna mieć szerokie ramiona z dużymi twardymi poduszkami. Szerokie klapy i dopasowanie na biodrach pozwolą optycznie poszerzyć linię ramion. Pamiętaj o długości rękawów – za długie jeszcze bardziej Cię wysmuklą. Pojedynczy mankiet koszuli powinien wysuwać się na 0,5 cm, a podwójny na 1 cm. Postaw na dwurzędową marynarkę lub płaszcz, kurtka może być pikowana.

  • Spodnie powinny być proste i wąskie, ale można pozwolić sobie na klasyczne szerokie spodnie z zakładkami z przodu. Pamiętaj jednak, że w za szerokich spodniach nie będziesz wyglądał dobrze, a ciągłe ich podciąganie nie jest wyrazem elegancji. Jeśli jesteś wysokim mężczyzną o wzroście powyżej 180 cm, możesz wybrać spodnie z mankietami u dołu nogawek.

  • Dobrze prezentować będzie się koszula rozpięta pod szyją, ale jeśli musisz założyć krawat, zawiąż go na gruby węzeł.

  • Postaw na jasne kolory i przyciągające wzrok wzory.

  • Musisz znaleźć złoty środek między strojem zbyt luźnym a za bardzo dopasowanym.

  • Dbaj o to, żeby góra stroju była szersza w stosunku do dołu, pozwoli Ci to z ołówka stać się zgrabnym trójkątem.



UNIKAJ!

  • spodni zaprasowanych w kant i rurek – optycznie wyszczuplają nogi;

  • golfów – niepotrzebnie wydłużają sylwetkę;

  • ciemnych kolorów i gładkich deseni;

  • zbyt obcisłych i luźnych ubrań, jeśli jesteś niski, dopasowane rzeczy optycznie Cię skrócą, z kolei za duże – zdeformują Twoja sylwetkę;

  • marynarek wysoko zapiętych na cztery guziki – zwężają ramiona;

  • koszul i swetrów schowanych do spodni, powinny być wyciągnięte na wierzch, ale nie dłuższe, niż do polowy pośladków.

JABŁKO – sylwetka typu O

To typ sylwetki, gdzie opadające ramiona, pełna talia, uwydatniony brzuch, masywne ręce i nogi wpisują się w kształt jabłka. Panowie o tym typie urody borykają się przeważnie z nadwagą, ale nie jest to reguła, można być „jabłkiem” i nie być grubym – tacy mężczyźni nie mają dużego brzucha, ale zaokrąglone ramiona i plecy oraz szeroką klatkę piersiową. Oczywiście i w tym przypadku można wyglądać dobrze, jeśli odpowiednio dobierzemy garderobę. Oto kilka dobrych rad:

  • Jednorzędowa marynarka z trzema guzikami – zapinamy tylko środkowy lub dwurzędowa marynarka w ciemnym odcieniu która wyszczupli i nada elegancji. Nawet delikatne wcięcie w talii pozwoli ją podkreślić. Poduszki powinny być sztywne, ale nie za duże – ich rola polega na ukształtowaniu ramion, a nie na ich poszerzeniu. Bardzo ważne jest to, by dopilnować odpowiedniej długości rękawów. Marynarka powinna kończyc się zaraz za pośladkami.

  • Spodnie, podobnie jak u panów typu „gruszka”, powinny być klasycznie szerokie, z zakładkami, nie mogą opinać wystającego brzucha. Pamiętaj o dopasowaniu odpowiedniej dla siebie długości. Zrezygnuj z mankietów.

  • Kamizelka do garnituru przy schowanej w spodniach koszuli pozwolą zatuszować wystający brzuch.

  • Skup się na luźniejszych ubraniach, ale nie za szerokich. Wybierz prosty, klasyczny fason, bez zbędnych ozdób. Możesz zdecydować się na założenie kilku warstw, czyli ubranie na tzw. „cebulkę”, ale pamiętaj, że każda warstwa musi być widoczna.

  • Wybierz tkaniny o mocnym splocie lub te z domieszkami tworzyw sztucznych – mniej się gniotą, a jak wiadomo, zagniecenia przyciągają uwagę i pozbawiają elegancji.

  • Postaw na gładkie, jednokolorowe ubrania.

  • Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wypuść koszulę na spodnie – zatuszujesz wystający brzuch.


UNIKAJ!

  • wzorów, szczególnie koszul w kratę;

  • swetrów z dużym szalowym kołnierzem i grubym splocie;

  • marynarek o prostym kroju - podkreśl talię za pomocą wcięcia;

  • za długich spodni – nogi będą wydawać się krótsze, biodra szersze a brzuch większy;

  • cienkich, lekkich tkanin, które układają się na ciele podkreślając jego niedoskonałości.

TRÓJKĄT – sylwetka typu V

To wymarzona sylwetka dla wszystkich mężczyzn. Panowie maja idealną atletyczna figurę, wysportowane, smukłe i zgrabne ciało, jakim szczycą się aktorzy, modele i gwiazdy sportu. Mężczyzna posiadający szeroki tors, szczupłe biodra, zgrabne ręce i nogi może pozwolić sobie na zabawę modą i nosić praktycznie wszystko. Osoby o takim typie budowy nie powinny mieć problemów z zakupami, przyda im się jednak kilka porad, ponieważ bardzo ważne jest zachowanie umiaru i podkreślenie elegancji.

  • Wybierz marynarkę dopasowana w talii, która lekko zaznaczy Twoje ramiona. Możesz zdecydować się na trzy lub jeden guzik, albo na marynarkę dwurzędową z sześcioma guzikami, gdzie zapinany jest tylko środkowy.

  • Marynarka, kurtka i płaszcz nie mogą być szerokie w ramionach – powinny być maksymalnie 2 cm szersze, niż rzeczywista szerokość ramion.

  • Spodnie możesz dobrać do aktualnych trendów w modzie, gdyż wszystko będzie na Ciebie idealnie pasować, niczego nie musisz tuszować, dlatego możesz pozwolić sobie na szerokie lub wąskie nogawki. Na mniej oficjalne okazje możesz założyć biodrówki. Nogawki mogą kończyć się mankietem. Jeśli jesteś wysoki, poszukaj spodni z doszywanymi kieszeniami, dobrze będą wyglądać rurki albo spodnie bardzo szerokie.

  • Zadbaj, by spodnie miały odpowiednią długość – tył spodni powinien sięgać do połowy obcasa, przód może opierać się o but.

  • Wybieraj tkaniny sztywne o ścisłym splocie – są bardziej eleganckie i wygodniejsze w noszeniu, pasują do każdej pory roku.

  • Len, miękka bawełna, cienka wełna, tkaniny „lejące się” nadają się na lato, weekendowe wyjazdy i nieformalne spotkania.

  • Możesz dowolnie łączyć kolory i eksperymentować ze wzorami.


Zobacz zieloną koszulę Paul Bright

Zobacz czerwoną koszulę Paul Bright

UNIKAJ!

  • ubrań, które deformują Twoja idealną sylwetkę;

  • spodni zrolowanych u dołu nogawki – sprawią wrażenie, że pomięte są na całej długości;

  • ubrań przesadnie szerokich w ramionach – deformują sylwetkę.

Bez względu na to, jakim typem sylwetki możemy się pochwalić, należy zwrócić uwagę na nasz wzrost:

  • NISKI MĘŻCZYZNA powinien bezwzględnie unikać za długich marynarek, płaszczy i swetrów. Zakazane są także spodnie z mankietem u dołu nogawki.

  • WYSOKI MĘŻCZYZNA koniecznie musi zrezygnować z pionowych, strzelistych wzorów oraz zbyt długich i wąskich ubrań. Nieodpowiednie są także jednokolorowe zestawy – marynarka i spodnie w tym samym kolorze.

Pamiętajmy, że nikt z nas nie jest w stu procentach „gruszką” lub „jabłkiem”. Posiadamy elementy każdego typu sylwetki, ale zawsze z przewagą jednej z nich. Jeśli poznałeś już swoje ciało i określiłeś typ sylwetki, możesz śmiało dobierać garderobę. Miej w głowie przydatne wskazówki, które pozwolą Ci stać się prawdziwym eleganckim mężczyzną.

Podstawy męskiej garderoby [Wróć]


Z natury mężczyźni są praktyczni, zakupy robią rzadko i z rozsądkiem, nie lubią kupować dużej ilości zbędnych rzeczy, co do których nie maja pewności, że kiedykolwiek je założą. Dlatego właśnie bardzo ważne jest skompletowanie męskiej garderoby, w której znajdą się podstawowe ubrania, dopasowane do każdej okazji. Dobrze skompletowane zestawy pozwolą każdemu zaoszczędzić czas, pieniądze i przede wszystkim nerwy. Oto ponadczasowa lista ubrań eleganckiego mężczyzny:

BIAŁA KOSZULA

To numer jeden na naszej liście. Białej koszuli nie może zabraknąć w szafie żadnego mężczyzny. Musi to być dobrze skrojona koszula z długim rękawem, najlepiej z usztywnionym kołnierzykiem i zakrytymi guzikami. Taka koszula bardzo łatwo się brudzi i gniecie dlatego należy dobrze o nią dbać. Będziesz jej jednak bardzo często używać, dlatego w tym przypadku nie powinieneś oszczędzać. Postaw na dobry gatunek materiału i solidne wykonanie – ta inwestycja na pewno Ci się opłaci.


Zobacz inne białe koszule z długim rękawem.

GARNITUR

Większość panów krzywi się już na samą myśl o konieczności jego założenia. Tak naprawdę nigdy nie wiesz, kiedy będzie przydatny, a na niektóre okazje jest on konieczny. Poza tym garnitur podnosi Twój status, potrafi zrobić mężczyznę z każdego chłopca. Sztuka dobrania garnituru nie jest łatwa do opanowania, dlatego w tym wypadku warto poradzić się stylisty (ekspedientki w sklepie), który dobierze ten idealny dla Ciebie. Nie bój się grymasić i długo wybierać – garnitur to inwestycja często na lata, dlatego musisz mieć model dopasowany idealnie dla Ciebie. Najbezpieczniej będzie kupić garnitur gładki w ciemnym odcieniu, niekoniecznie czarny. Wybierz zwężaną marynarkę z trzema guzikami i klasyczne spodnie bez mankietów. Praktycznie w każdym przypadku konieczna będzie wizyta u krawcowej, by dopasować długość rękawów i nogawek.

BUTY - Wizytowe i sportowe

Muszą być koniecznie dobrej jakości. To kolejna inwestycja, która się opłaci. Czarne, klasyczne buty będą pasować nie tylko do garnituru. Brązowe półbuty przydadzą się do pracy i na mniej oficjalne spotkania. Buty sportowe, najlepiej trampki będą idealne na każdą inną okazję, pozwolą Ci czuć się swobodnie na zakupach, spacerze i weekendowym wypadzie za miasto. Pamiętaj, że o buty trzeba odpowiednio zadbać tak, by służyły nam przez długi czas. Konieczne jest także dobranie dobrego rozmiaru – za duże buty będą niewygodne, w za małych będą Ci puchły nogi.

JEANSY

To ponadczasowa podstawa garderoby. Powinieneś mieć co najmniej dwie pary – do pracy i na co dzień. Najważniejsze, by były odpowiednio dobrane do sylwetki. Jeśli jesteś szczupły możesz zdecydować się na model „slim” ze zwężanymi nogawkami. Mężczyznom o bardziej masywnie zbudowanych nogach poleca się nogawki proste – „straight” lub też delikatnie rozszerzane ku dołowi – „bootcut”. Na bardziej oficjalne okazje wybierz dobrze dopasowane jeansy gładkie, najlepiej w kolorze granatowym lub grafitowym. Po pracy możesz założyć spodnie luźne, przecierane, poszarpane.

T-SHIRT

Zadbaj o to, by w Twojej szafie nie zabrakło klasycznych t-shirtów, gładkich o neutralnych kolorach. Podstawą jest koszulka w kolorze białym i czarnym, do tego dokup jeszcze jedną lub dwie w swoim ulubionym kolorze. T-shirt sprawdza się w każdym miejscu, można go dowolnie łączyć z innymi częściami garderoby. Jeśli chcesz wydłużyć sylwetkę wybierz kołnierzyk w kształcie litery V.

Zobacz kategorię Koszulki w sklepie JegoSzafa.pl


ROZPINANY SWETER

Kardigan – nie wszyscy mężczyźni za nimi przepadają, ale przekonują się do nich, kiedy okazuje się jak bardzo są praktyczne. Rozpinany sweter możesz ubrać do jeansów i T-shirtu, ale także do eleganckich spodni i koszuli. Postaw na neutralny kolor – odcienie szarości, brązu lub beżu.


PŁASZCZ

Klasyczny trencz to element męskiej garderoby, który nigdy się nie starzeje, dodaje pewności siebie i podkreśla męską sylwetkę. Szczupłym panom poleca się dłuższe płaszcze, natomiast niższy mężczyzna lepiej będzie wyglądał w krótszym, sięgającym połowy pośladków. Jeśli nie gustujesz w płaszczach, zainwestuj w skórzaną kurtkę. Podkreśli Twój charakter i z pewnością przyciągnie kobiecy wzrok. Dobrze skrojona będzie pasować do stroju wizytowego oraz codziennego.


Zobacz granatowy płaszcz Brave Soul
Zobacz czarny płaszcz Brave Soul

DODATKI

Zegarek – to niczym kolczyki dla kobiety. Z pewnością będzie przyciągał uwagę. Może być na klasycznym cienkim skórzanym pasku, albo na sportowej srebrnej bransolecie. Pasek – kieruje wzrok na okolice brzucha, dlatego unikaj dużych ozdobnych klamerek. Postaw na skromność i elegancję. Pamiętaj, że ubierając garnitur pasek jest bezwzględną koniecznością. Torba – to nie tylko damski dodatek. Torba czasem okazuje się niezbędna a prezentuje się zdecydowanie lepiej, niż niedbale zarzucony na ramię plecak. Okulary przeciwsłoneczne – oprócz tego, że chronią przed słońcem, potrafią nadać tajemniczego charakteru każdemu mężczyźnie. Apaszka, lekki szal – pozwala w mgnieniu oka zmienić styl, dodaje nonszalancji, chroni Twoja szyję.

ZOBACZ:
Biało-czarne spinki do mankietów
Żółty krawat Angelo di Monti
Wielokolorową poszetkę Alties
Granatową muchę w kotwice
Elastyczny pasek Alties
Brązowy portfel Brodrene

ZOBACZ W SKLEPIE JegoSzafa.pl KATEGORIĘ:
Torby, Krawaty, Pasy Smokingowe, Poszetki, Wpinki, Spinki, Paski, Muchy, Szelki, Portfele, Fulary i Apaszki, Skarpetki.




Tekst: Natalia Golonka